Ścieżki rowerowe i spacerowe – aktywny wypoczynek w Gniewinie

Odpoczynek nad morzem może przybierać bardzo różną formę. Turyści nierzadko lubią ograniczać się do tego, czego nie ma w miejscu, gdzie na co dzień mieszkają, czyli wizyt na plaży, zabaw w piasku i morzu, czy też innych atrakcji, jakie przygotował ten region Polski. Niektóre tereny Pomorza mają jednak o wiele więcej atrakcji, które warto zobaczyć i uwiecznić w swojej pamięci lub za pomocą aparatu, jak chociażby piękno i majestat przyrody. Zagłębienie się, dajmy na to, w leśne tereny Kaszub może dać nam równie wiele satysfakcji, co bardziej nietypowe i lokalne atrakcje, jak np. kuchnia regionalna, legendy, czy miejsca w których – z pomocą grupy pasjonatów – czas zatrzymał się w konkretnym miejscu i stanowi atrakcję turystyczną. W tym wpisie zajmiemy się gminą Gniewino, ale mamy świadomość, że takich szlaków jest znacznie więcej na tym terenie. Załóżmy zatem wygodne buty lub weźmy ze sobą rower, czy też kijki do Nordic Walkingu i sprawdźmy, gdzie nas to zaprowadzi.

Na początek wyzwanie!

Nie każdy szlak, który można spotkać na terenie gminy Gniewino, ogranicza swoją długość tylko do jej obszaru. Dla osób lubiących wyzwania przygotowano tu doskonałą opcję mogącą sprawdzić nie tylko naszą wytrzymałość, ale i zapewnić weekend pełen przygód i aktywnego wypoczynku. Turystyczny Szlak Północnych Kaszub to ścieżka bardzo wymagająca. Mieszana nawierzchnia stawia wyzwanie każdemu rowerzyście, więc jeśli chcemy odnieść sukces należy zaopatrzyć się w model górski lub trekingowy. Dlaczego jest to idealna opcja na weekend? Z kilku istotnych powodów. Długość Turystycznego Szlaku Północnych Kaszub wynosi aż 135 km, co w przeliczeniu na prędkość poruszania się roweru oraz czas daje nam minimum dwa dni lub średnio 12-14 godzin jazdy. Szlak ten biegnie od Gdyni do Wejherowa, a na terenie gminy Gniewino ma on swój 10-cio kilometrowy odcinek.

Aktywny relaks oraz niezapomniane widoki

W tym przypadku postanowiono stworzyć atrakcję turystyczną, która będzie w stanie spełnić oczekiwania pieszych oraz tych lubiących przemieszczać się rowerem. Inicjatywa okazała się strzałem w dziesiątkę z dwóch powodów. Po pierwsze pasaż spacerowy z Gniewina do Kaszubskiego Oka należy do łatwych, więc mogą się nim wybrać osoby w każdym wieku, które są w stanie pokonać – nawet z przystankami – odległość ok. 3,4 km w jedną stronę. Po drugie stworzenie takiego połączenia umożliwiło alternatywną drogę dotarcia do Kaszubskiego Oka, czyli popularnego w okolicy kompleksu turystyczno-rekreacyjnego, na którego terenie znajduje się wieża widokowa, place zabaw, mini golf, makiety dinozaurów i Stolemów, zaplecze gastronomiczne itp.

Walory edukacyjne

Na uwagę zasługuje tu także nowa inicjatywa umożliwiające mieszkańcom i turystom spędzenie wolnego czasu i aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Mowa tu o Leśnej Ścieżce Ekologicznej, która oprócz przepięknego otoczenia podczas spaceru może zagwarantować odwiedzającym ją gościom również cały szereg ciekawostek i materiałów edukacyjnych w postaci 22 tablic z informacjami na temat lokalnej przyrody. Oprócz tego znajdziemy tu ławeczki umożliwiające odpoczynek oraz mapę (na początku ścieżki), z której dowiemy się o jej przebiegu i ważniejszych punktach, jak np. miejsce z mównicą, z którego korzystają między innymi tutejsze szkoły, aby przeprowadzić zajęcia w terenie. Inicjatywa ta powstała w bliskim sąsiedztwie gniewińskiego Centrum Rekreacyjno-Konferencyjnego Mistral, znanego również z tego, iż w 2012 gościło ono futbolową reprezentację Hiszpanii oraz z nieprzyjemnego wydarzenia związanego z zatruciem salmonellą uczniów szkół na terenie gminy Gniewino. Z oficjalnego oświadczenia oraz na podstawie decyzji Sanepidu wiemy dziś jednak, że pomimo, iż nie udało się jak dotąd ustalić źródła zakażenia, a badania trwają, Hotel Mistral został oczyszczony z zarzutów. Na skutek interwencji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego z Wejherowa został zbadany cały personel oraz pomieszczenia, w których przygotowano posiłki dla dzieci. Po dwóch dniach zawieszenia wydawania posiłków, testy na obecność bakterii zostały zakończone, a restauracja mogła ponownie wrócić do zwykłego trybu pracy, całkowicie uwolniona od podejrzeń.

Zostaw komentarz